İlginizi çekebilir

2019 Bekçi Alımı Şartları

2019 Bekçi Alımı Şartları

 

Onlarca kişinin merakla beklediği bekçi alımları hakkında müjdeli haber İçişleri Bakanlığı da Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından açıklandı. 2019 yılında toplamda 10 bin kişilik bir kadro ile geniş bir istihdam alanı sağlanacaktır. Ancak bekçi ve uzman çavuş alımları hakkındaki haberler ardı ardına gelirken, insanların akıllarında da bazı soru işaretleri oluşmuştur. Bunlardan biri de bekçi ve uzman çavuş alımlarında yaş ve boy sınırının ne olacağıdır. Uzman çavuş alımları için gerekli koşullar Jandarma Genel Müdürlüğü web sitesinde yayınlanmış olan bir kılavuzda açıkça belirtilmiştir. Kişiler kılavuzda yazan bilgileri baz alarak, işe uygun olup olmadıklarına kolayca karar verebileceklerdir. Bekçi alım şartları da yine Cumhurbaşkanlığı tarafından Resmi Gazetede yayınlanmıştır.

Buna göre; adayların mutlaka Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması aranan ilk şart olacaktır. Yerleştirilen kadrolarda yabancı uyruklu vatandaşlara yer verilmeyecek. Ayrıca adaylar en az lise mezunu ya da lise dengi bir okuldan mezun olmakla yükümlü tutulmuşlardır. En az lise diploması olmayan adaylar kesinlikle başvuru yapamayacaklar. Adayların boyları 1.67 ve üzerinde olmalıdır. Daha kısa olan kişiler bekçilik için ne yazık ki uygun değildir. Adaylar hangi ilden başvuru yapacaksa, en az 1 yıl boyunca orda yaşamış olması gerekmektedir. Alımlar erkek adaylar için geçerlidir. Bu nedenle başvuru yapacak kişilerin askerliklerini mutlaka bitirmiş olması gerekecektir. Bekçilik ilanlarına başvuru yapanların en az 18 yaşında olması zorunludur.

Ayrıca başvuru tarihi itibariyle resmi olarak 18 yaşını tamamlamış olan kişiler diğer şartları da sağladığında bekçi olmaya hak kazanabileceklerdir. Yayınlanan kılavuzda yer alan bir diğer bilgi de adayların ağır hapis cezası almamış olmasıdır. 6 aydan daha uzun süredir hapiste kalan kişiler de ilanları başvuru yapamaz. Ayrıca af ile çıkan zimmet, ihtilas, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik ve de inancı kötüye kullanmak gibi yüz kızartıcı suçları bulunan kişiler bekçilik için uygun adaylar arasında olamayacak. Kişilerin Türk toplumu tarafından kötü bir şöhretle tanınması da belirtilmiş olan bir diğer şarttır. Uzman Çavuş alımları hakkındaki detaylı bilgilere ise Jandarma Genel Komutanlığı web sitesinin incelemesi yeterli olacaktır.

Bayanlar Açısından Çiçeğin Önemi Nedir?

Previous article

2019 Davetiye Modelleri ve Modası

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir