Ana sayfaSağlık

Albino Hastalığı Genetik Mi?

Albino Hastalığı Genetik Mi
Albino Hastalığı Genetik Mi

 

Günümüzde çok yaygın olarak görülmese de insanların hayatlarını oldukça olumsuz yönde etkileyen rahatsızlıklardan biri de Albino hastalığı olmuştur. Genellikle bu hastalığı taşıyan kişilerin derilerinde pigment yoktur. Yani melanin hormonu salgılamazlar. Albino hastalığına sahip olan kişilerin sadece  derileri renksiz değildir. Aynı zamanda vücutlarında bulunan tüm kıl yapısı; kaşlar, kirpikler ve saçlar da kar beyazı tonlarındadır. Renksiz bir vücut yapısının tam aksi şekilde ise gözlerin irisinin pembe olduğu görülür. Gözün tam orta kısmında yer alan papilla ise kırmızı tonlarında olacaktır. Albino hastalarının gözlerindeki bu değişik renk yapısı astigmat hastalığını da beraberinde getirir. Buna bağlı olarak ışıktan korkma ve de şıktan rahatsız olma sorunu da kendisini göstermeye başlayacaktır.

Albino Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Tüm albino hastalarında olmasa da, hastalığın diğer belirtileri arasında zeka geriliği problemi de yer almaktadır. Bazılarında bu durum hafif olarak seyretse de bazı kişiler de şiddetli bir zeka geriliği durumu yaşanabilir. Aynı zamanda albino hastalarının melanositlerinin melanin boyasını üretememesinin altında yatan temel neden ise tirozinaz enziminin genetik olarak yok olması durumudur. Yani albino hastalığı genetik olarak anne ya da babadan çocuğuna geçmektedir. Bilindiği gibi albinizm sadece insanlarda da görülen bir hastalık değildir. Günümüzde sayıları çok fazla olmasa da bir çok hayvanın da albino hastalığı ile dünyaya geldiğini görmek mümkündür. Özellikle de akvaryum balıklarında albino hastalığına daha sık rastlanmaktadır.

Albino hastalığına sahip olan insan ya da hayvanların gözlerinde, saçlarında, derisinde ve bedenin önemli diğer kısımlarında renk yoktur. Ten rengi genellikle beyazımsı olmakla birlikte, göz içerisinde renklenmeler görülebilir. Bu durum hastalığa sahip olan kişilerin görme problemi yaşamalarına sebebiyet vermez, ancak bulanık görme ya da ışığa karşı aşırı duyarlılık söz konusu olabilir. Bazı durumlarda ise albino hastalarının zeka geriliğinin yanı sıra bedensel olarak da gerilik yaşama durumları olasıdır. Deride renk pigmentlerinin olmaması veya çok az miktarda olması, kişilerin günlük yaşamlarında da bazı olumsuzlukları beraberinde getirir. Çünkü albino hastaları güneşten gelen zararlı ışınlardan bir hayli zarar görürler. Hatta bu durum ölüm gibi ciddi sonuçları da beraberinde getirebilmektedir.

Hematidrosis Nedir?

Previous article

Oversize Modası 2019 Yılına Damgasını Vurdu!

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir