Ana sayfaİlginizi çekebilir

Boşanma Davası ve Türleri

avukat

 

Boşanma davaları çekişmeli ve de anlaşmalı olarak 2 farklı şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Ancak günümüzde en çok çekişmeli davaların görüldüğü bilinmektedir. Peki çekişmeli boşanma davası açmak için neler yapılması gerekir? Öncelikle çekişmeli ya da anlaşmalı her türlü boşanma davaları aile mahkemelerince gerçekleştirilmektedir. Çiftlerden biri boşanmak istiyorsa, aile mahkemelerine dava dilekçesi yazılmalıdır. Ayrıca boşanmayı neden istediklerine dair, aldatma, borçlanma vb. gibi durumlar söz konusu ise de dilekçeye ek olarak bu tür belgelerin de sunumu yapılmalıdır. Tüm belgelere ek olarak mutlaka nüfus cüzdanı fotokopisinin de dosya içerisinde bulundurulmasına özen gösterilmesinde fayda olacaktır. Antalya avukat ve avukatlar birliklerinde konu ile ilgili yapılan görüşmeler neticesinde hangi adımların izlenmesi gerektiği konusunda kişiler detaylıca bilgilendirilecektir.

Çekişmeli boşanma davası açmak için davalı ya da davacı tarafın yerlerinin aile mahkemesinde olması durumunda boşanma davaları açılabilir. Peki anlaşmalı boşanma davası nasıl açılır?  Anlaşmalı boşanma davası açılabilmesi için kişilerin yerleşim yerlerine bakılmaksızın herhangi bir adliyede dava açılması mümkündür. Çünkü yetkili mahkemenin belirlenmesi için ailenin nerede ikamet ettiğinin herhangi bir önemi olmayacaktır. Antalya boşanma avukatı hangi mahkemelerin yetkili olabileceği konusunda müşterilerine bilgi vermekle yükümlüdür. Ancak bilinmesinde fayda olacaktır ki çekişmeli boşanma davasında uygulana prosedürler, anlaşmalı boşanması davası için geçerli değildir. Bu tür bir boşanmada tebligat ve dilekçe gönderme gibi işlemlere gereksinim duyulmaksızın direk olarak duruşma günü alınması mümkün olacaktır.

Boşanma davalarının geçerli olması için davayı açan eşin geçerli bir nedeni olmalıdır. Genellikle boşanma nedenleri arasında şiddetli geçimsizlik, aldatma, ortak konutu terk etme ve de daha bir çok özel sebep bulunabilmektedir. Ayrıca kişiler mahkemeye sundukları sebepleri, davanın yargılandığı esnada da kanıtlamakla da yükümlüdürler. Eğer mahkemeye somut kanıtlar sunulmamışsa, davanın reddedilmesi kaçınılmaz olacaktır. Genellikle kanıt sunmakla yükümlü taraf davayı açan kişi olacaktır. Anlaşmalı boşanma durumunda gerekçeye ihtiyaç olmayacaktır. Ayrıca günümüzde avukata en çok ihtiyaç duyulan konulardan biri de iş olmuştur. Antalya iş hukuku avukatı olası durumlar hakkında işçilerin haklarını savunmakla yükümlüdür. Bu nedenle konu hakkında detaylı bilgi almak için alanında deneyimli avukatlara başvurulması gerekir.

En Şık Davetiye Modelleri Nasıl Olur?

Previous article

Büyük Beden Elbise Modelleri

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir