Ana sayfaSağlık

Bronşektazi Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Bronşektazi Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir_ (1)
Bronşektazi Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir_ (1)

 

Günümüzde oldukça sık görülen ve tıp dalında da hala tedavisi üzerinde araştırma yapılan hastalıklardan biri de broşektazidir. Hastalık genel olarak bronşların aşırı derecede genişlemesi olarak tanımlanabilmektedir. Özellikle de astım ve Koah hastalıkları kadar sık görülüyor olması, broşektazi üzerinde daha yoğun araştırmaların yapılmasını gerekli kılmıştır. Hastalığın belirtileri arasında sık sık gelen öksürükler, balgam çıkarmak vb. gibi şikayetler bulunmaktadır. En önemlisi ise hastalığın ilerleyen safhalarında balgamda kan görülüyor olmasıdır. Oluşan kanama kimi zaman sadece bir çizgi şeklinde olabileceği gibi, durdurulması zor bir kanama şeklinde de meydana gelebilmektedir. Bronşektazi tür olarak da akciğer hastalıkları kategorisinde bulunmaktadır. Peki bronşektazi belirtileri nelerdir ve nasıl tedavi edilir?

Bronşektazi rahatsızlığının en önemli belirtisi yoğun derecedeki balgamlı öksürük olarak bilinir. Bu hastalığa yakalanmış olan kişiler günlük bazda, ortalama olarak yarım litre öksürükle beraber gelen balgam çıkarır. Aynı zamanda hastalar, nefes almak konusunda büyük güçlük çekerler. Ortaya çıkan bu belirtiler kişilerin nefes alamamasına bağlı olarak hırıltılı bir ses çıkarmasına neden olur. Bronşektazi hastaları bir yandan da vücutlarında aşırı derecede yorgunluk ve de kırgınlık hissetmektedirler. Ortaya çıkan bu belirtilen büyük orada insanların yaşamlarına olumsuz etki yaparak, gün içerisinde bazı zorlukların üstesinden gelmek adına savaşmak istemelerine neden olacaktır. Çünkü hastalık ilerledikçe ortaya çıkan belirtilerde de bir hayli artış söz konusu olacaktır.

Bronşektazi rahatsızlığının tedavisi konusunda hala araştırmalar yapılmaktadır. Fakat şimdilik kişilerin günlük hayatta daha rahat etmelerini sağlayacak bazı uygulamalarla kısa süreli çözümler üretilmektedir. Hastalıkla beraber seyreden nefes darlığının üstesinden gelebilmek için ilk aşamada hastalarda bazı egzersizleri yapmaları istenecektir. Bu egzersizler kişilerin nefes yollarını açarak, kısmen de olsa rahatlamalarını sağlayacak önemli bir adımdır. Yapılacak olan egzersizler kasların çalışmasına ön ayak olacak tıbbı bir aletle yapılır. Aletin kullanımını başarılı bir şekilde gerçekleştirmek içinse hastanede bulunan doktorlar ya da hemşirelerden yardım alınmasında fayda olacaktır. Egzersizlerin aylık bazda her gün tekrarlanması şarttır. Genellikle fizyoterapistlerin önerdiği tedavi şekli aksatılmaksızın uygulanmalıdır.

Sağlıklı bir ilişki yaşamak için yapılması gerekenler nelerdir?

Previous article

Telekinezi Nedir ?

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir