Ana sayfaSağlık

Corona Virüsü Nedir?

Corona Virüsü Nedir_
Corona Virüsü Nedir_

 

Son zamanlarda insanlar arasında yaygınlaşan hastalık türlerinden biri de corona virüsü olmuştur. Öyle ki bu virüs hakkında tıp dalında da bir çok araştırma yapılmaktadır. Peki corona virüsü tam manasıyla nedir ve nasıl tedavi edilir? Corona virüsü ölümcül bir hastalığı tetikliyor mu? Bilindiği gibi bu rahatsızlık en çok Suudi Arabistan gibi ülkelerde yaygınlık göstermeye başlamıştır. Hastalığın ilerleyen safhalarında, sonuç ölümle dahi sonuçlanabiliyor. Corona virüsü, kişilerin üst solunum yollarında meydana gelen bir tür enfeksiyon olarak nitelendirilebilmektedir. Bu hastalığın seyri insandan insana göre değişiklik gösterir. Mesela bazı insanlarda çok hafif semptomlar saptanırken, bazı insanlarda da şiddetli şikayetlerle ortaya çıkabilmektedir. Genellikle şiddetli şikayetlerinle seyreden corona virüsü ölümcüldür.

Hastalığın Mers ve Sars olmak üzere 2 ölümcül türü vardır. Genellikle bu tarz bir virüs taşıyan kişilerine ortalama olarak %34 ya da %40’ı hayatlarını kaybeder. Bu nedenle corona virüsü bulaşmış bir insan için ilk 15 gün çok önemli olacaktır. Öyle ki hastalığın belirtileri genellikle ilk 15 gün içerisinde ortaya çıkmaktadır. İlk 15 günün dolmasıyla birlikte virüs hemen vücudun her bir bölgesine yayılır. Bununla birlikte de nefes darlığı, öksürük ve de yüksek ateş şikayetleri ortaya çıkar. Bazı hastalarda ise bu tür belirtilere ek olarak bir de balgam oluşumu olacaktır. Corona virüsü özellikle de son zamanlarda neredeyse tüm Ortadoğu ülkelerinin en büyük korkusu olmuştur. Hastalığın Mers sendromu akciğerlerin ve de böbreklerin tahrip olmasına neden olur. İlerleyen süreçte ise bağışıklık sistemi tamamen çöker.

Corona virüsü, uzun süreli yakın temasta bulunulmasıyla insanlar arasında yayılabilmektedir. Şu anda hastalık hakkında herhangi bir tedavi yöntemi geliştirilmediği ve aşısının da olmadığı bilinmektedir. Aynı zamanda da antibiyotik tedavisi de yoktur. Fakat tıp dalında bu konuda bir çok araştırmanın yapıldığı bilinmektedir. Virüsten korunmak için kişilerin yapmaları gerekenler arasında; gün içerisinde elleri sürekli olarak sabun ile yıkamak, kirli ellerle ağız veya yüzün herhangi bir bölgesine dokunmamak ve de kalabalık ortamlardan olabildiğince uzak durmak yeterli olacaktır.

Boyun Estetiği Nedir ve Nasıl Yapılır?

Previous article

Saten Elbiseler Artık Çok Moda!

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir