Ana sayfaSağlık

Diyabet nedir? Nasıl oluşur ve belirtileri nelerdir?

Diyabet nedir ve belirtileri nelerdir_ (1)
Diyabet nedir ve belirtileri nelerdir_ (1)

 

 

Diyabet günümüz hastalıkları içerisinde sıkça rastlanan bilen ve her yaştan insanı ilgilendiren bir rahatsızlıktır. Milyonlarca insan bu rahatsızlığa maruz kalmaktadır. Konuya rakamsal açıdan yaklaşacak olursak Amerika Birleşik Devletleri içerisinde Diyabet hastası kişi sayısı 230milyon civarındadır. Rakamları dikkate alırsak ortalama olarak her 20 dakikada bir insanın diyabet rahatsızlığına kapıldığını söyleyebiliriz. Rahatsızlık kişilerdeki tedavi başarısı ise kişiden kişiye göre değişmektedir.

 

Diyabet nasıl oluşur?

 

İnsan vücudu milyonlarca hücreden ibarettir. Bu hücrelerin koordineli bir şekilde çalışmalarını sürdürebilmesi için enerjiye gereksinim vardır. Hücreler bu enerjilerini bizlerin yediği gıdalardan elde ettikleri glikoz ile sağlarlar. Kısacası enerji hücreler için her şeydir. Enerji yani glikoz olmadan hücreler çalışamaz ve ölürler.

 

Pankreasta bulunan Beta hücreleri insülin hormonunu üretirler. İnsülin hormonu seviyesinin normalin altında olması ya da hücrelerdeki reseptörlerin normal seviyenin altında bulunması durumlarında hücreler yeterince enerji alamazlar. Sonuç olarak kandaki glikoz hücrelere geçemez ve hücrelerinin ihtiyacı olan enerjiyi karşılanamaz. Böylece diyabet hastalığı gerçekleşir. Kişilerde görülen bu rahatsızlık bulaşıcı değildir. Nedeni ise tam olarak açıklanmamıştır. Ancak Yapılan araştırmalar sonucunda kalıtsal faktörlerin bu rahatsızlıkta etkin olduğu ortaya çıkmıştır.

 

Diyabet hastalığının başlıca belirtileri…

 

Bir kişinin diyabet hastalığına yakalandığını öğrenmesi için tahlil yaptırması gereklidir. Kendinizde aşağıdaki belirtileri görüyorsanız kısa zamanda en yakın sağlık kuruluşuna gitmenizi öneririz.

 

  • İdrar etrafındaki frekansın artması
  • Kişinin kendisine aç hissetmesi
  • Sürekli olarak susamak
  • Görmede zaman zaman bozukluklar
  • Cildin kaşınması

 

Diyabet hastalığının tedavi edilebilmesi için öncelikle hastalığın tipi öğrenilmelidir. Yani diyabetin tipi tedavisinde izlenecek yolu belirtir. İnsülin eksikliği sonucunda diyabet hastalığı gerçekleşmiş ise böyle durumlarda insülin iğnesi kullanılmalıdır. Onun yanında beslenmeye de son derece dikkat edilmeli. Tip 2 diyabette ise insülin iğnesine gerek duyulmayan bilir. Ancak diyet yapmak Doktor önerisine göre gerekebilir.

Muhteşem Bir  Yaz düğünü için Tavsiyeler

Previous article

Sağlıklı bir ilişki yaşamak için yapılması gerekenler nelerdir?

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir