Ana sayfaDiyet

Diyet Nedir?

diyet
diyet

 

 

Bilinenin aksine diyet sadece zayıflamak için yapılmaz. Sağlıklı diyet kişinin rutin beslenme alışkanlıklarının vücuda zarar vermeyecek biçimde planlanmasıdır. Yani diyet yaşamı sürdürebilmek için tüketilmesi gereken sağlıklı yiyeceklerin kişiye özel listelenmesidir.

 

Sağlıklı bir diyet az miktarda karbonhidrat, belirli bir yağ ve protein içermelidir. Gün içinde atıştırmalık olarak sebze ve meyveler, çerezler tercih edilmeli, paketlenmiş gıdalardan mümkün olduğunca uzak durulması gerekmektedir. Sağlıklı bir beslenme listesinin oluşturulması için kişinin yaşam alışkanlıkları, aktivite düzeyi, yaşı, cinsiyeti ve diğer detaylar söz konusu olmaktadır.

 

Yaşa göre değişen beslenme ihtiyaçlarının belirlenmesi için uygun bir diyet programı yaşam boyu sürdürülmeli ve aksatılmadan devam ettirilmelidir.

 

Neden Diyet Yapılır?

Aslında diyet yapmanın amacı, kilo vermektir. Ancak kişinin rutin diyeti, gün içinde neler tükettiğini de anlatır. Kilo vermekten çok sağlıklı yaşamak için sürdürülen beslenme düzeni diyetle mümkün olmaktadır. Kilo vermek ya da spor yapmak için belirli diyet listeleri oluşturulabilir ve her diyet kişiye özel olarak planlanır. Yani herkes aynı besinlere ihtiyaç duymaz. Bir çocuk ve bir yaşlı için gereken diyet farklı hesaplanmaktadır.

 

Tüketilen Besinlere Göre Diyet Çeşitleri

 

Genel olarak diyet kişinin ihtiyacı olan protein, yağ ve karbonhidratların sağlıklı olarak alınmasıdır. Bu yüzden temel amaç, yaşamsal faaliyetlerin sürdürülebilmesi için oluşturulan beslenme düzenidir. Son dönemde farklı yiyecek ve içecekler tüketilerek sağlıklı diyetlerin oluşturulması söz konusu olmaktadır.

 

Mesela çiğ sebze sularının içilerek gün boyu bunların tüketilmesi detoks etkisi yaratmakta, kişinin vücudundan toksinleri atmasına yardımcı olmaktadır. Besinlerin özelliklerine göre pişirilen ve değerlerini kaybetmediği şekilde tüketilen şekillerine göre diyet uygulamaları farklılık gösterebilir. Atkins diyeti, alkali diyeti ya da Karatay diyeti gibi birçok farklı beslenme şekli vardır. Bunların hangisinin kime uygun olduğu tamamen kişinin hormonları ve yaşı, cinsiyeti gibi özellikleriyle alakalıdır.

Diyetisyene Gitmek Şart Mı?

 

Kilo kontrolü ve sağlıklı bir beslenme düzeni için diyetisyen size uygun olan diyet listesini verecektir. Bu listede yer alan yiyecekler, metabolizma hızına ve yaşınıza göre değişecektir. Farklı ihtiyaçları bulunan kişiler için farklı besinlerin söz konusu olduğu bilinmektedir. Bu durumun planlanması için diyetisyen desteği şarttır.

 

Ancak herkes sağlıklı beslenme konusunda bilinçlenebilir.  Bu sürecin iyi yönetilmesi, beslenme alışkanlıklarınızın olumlu yönde değiştirilmesi ve  diyet konusunda bilinçlenmesi için profesyonel destek son derece önemlidir. Diyetisyen desteği ve rutin sağlık kontrolleri için her zaman destek alabilirsiniz.

 

 

Rize’de Güvenilir Beko Servisi

Previous article

İzmir Klima Servisi

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir