Ana sayfaAnne &Bebek

Hamileliğin 21. haftası nasıl geçer?

Hamileliğin 21. haftası nasıl geçer
Hamileliğin 21. haftası nasıl geçer

Hamileliğin zaman içerisinde ilerlemesiyle birlikte bebeğiniz giderek büyür. Hamileliğin bu dönemlerinde büyüyen bebek annenin bağırsaklarını sıkıştırdığı dan dolayı, anne de bağırsak şikayetleri artacaktır. Meydana gelen bu durum gebelik sonucunda hormonların kendisini göstermesi ile birlikte bağırsak kaslarındaki yumuşamadan kaynaklanır. Genellikle şikayetler akşam saatlerinde daha da artar.  Oluşan şikayetlerin çocuğun gelişimi ile hiçbir ilgisi yoktur. Yani bu durumdan çocuk olumsuz yönde etkilemez.

 

Annedeki göbek deliği büyüklüğü artık 1 santimetreyi geçmiştir. Zaman zaman kasık taraflarınız da ağrılar olabilir. Ancak bu arılarla birlikte anneden su ya da kan gelirse vakit kaybetmeksizin derhal acil olarak doktora gidilmelidir.

21.haftada bebekteki gelişim

Bu dönemde Bebeğinizin boyu yaklaşık 26 27 santimetre civarında ağırlığı ise 360 gramdır. Karın bölgenizde bebek hareketlerinden dolayı değişik şekiller görebilirsiniz. Bebeğin hareket alanı geniş olmasından kaynaklı olarak bu durum size Bebeğin spor yaptığı izlenimini verecektir. Etraftaki şiddetli bir ışık ya da ses olduğunda bebek bunu artık hisseder. Bebeğiniz uyku durumunu artık tamamlamıştır. Normal bir insan gibi zaman zaman uyanacak ve tekrar yatacaktır. Kısmen de olsa bir bağışıklık sistemi gelişmiştir. Artık cildi şeffaflığını kaybetmiş ve mat 1 rengi bürünmüştür. Bebeğinizin kemikleri üzerinde ya oluşmaya başlamıştır.

 

Doğum sonrasında ilk 4 ile 6 aralarında Bebeğinizin anne sütüyle beslenmesi son derece önemlidir. Bebeklerde sıkça görülen salgı Yollarında enfeksiyonlar, Kulak enfeksiyonları,  hisse gibi Hastalıklar anne sütü sayesinde önlenebilir. Anne sütü ile beslenmiş olan çocuklarda beyin fonksiyonlarının daha fazla çalıştığı görülmüştür.

 

Anne ve bebek beslenmesi

 

Annenin doğum sonrasında yada hamilelik döneminde haftada en az bir kez balık yemesi eksik vitaminlerini tanıması açısından gereklidir. Balık olarak uskumru veya Sardunya tercih edilebilir. Ancak hamilelik dönemindeki hormonal değişiklik den dolayı anne adaylarının bazıları kokuya karşı duyarlı olurlar. Bu nedenle de balık yemekte güçlük çekerler. Böyle durumlarda anne adaylarının balık yağı kapsülleri ne başvurdukları görülüyor.

 

Balığın insanlarda kalp ve damar sistemine faydalı olduğu bilinmektedir. Hamileler veya anneler haftada en az bir kez balık tükettikleri takdirde bu Omega 3 kapsül yerine ihtiyaçlara kalmayacaktır.

Obezite nedir ve ülkemizde obezite sorunu ne seviyededir?

Previous article

Kulak mantarı rahatsızlığı nedir ve belirtileri nelerdir?

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir