Ana sayfaSağlık

Haşimato Tiroidi Nedir?

Haşimato Tiroidi Nedir
Haşimato Tiroidi Nedir

 

Özellikle de son yıllarda adından sıkça söz edilen haşimato tiroidi, tanısı erken konulması gereken bir çeşit rahatsızlıktır. Neredeyse tüm dünyada yaygın olarak görülür. Ayrıca da hipotiroidin ve daha bir çok hastalığın da en önemli nedenleri arasında bulunur. Belirtileri çok fazla olmadığı için de çok geç teşhis edilmektedir. Peki haşimato tiroidi tam manasıyla nedir ve nasıl tedavi edilir? Tiroid bezi bilindiği gibi vücudun en önemli koruma parçalarından biridir. Haşimato ise, insan vücudunun vazgeçilmez parçası olarak bilinen tiroid dokularının yabancı olarak tanınması rahatsızlığıdır.  Aynı zamanda haşimato rahatsızlığına sahip olan kişiler ilerleyen safhalarda, hipertirodi rahatsızlığını da beraberinde getirecektir. Hastalık seyri boyunca insan vücudu tiroit bezini yok etmek amacıyla gereğinden fazla anti-TPO antikoru ve de anti Tiroglobulin antikoru üretmeye başlar.

Anti TPO antikorları ve de anti tiroglobulin antikorları gereğinden fazla üretildiklerinde direk olarak tiroit bezine bağlanır. Sonrasında ise tiroit bezlerini tahribe başlar. Bu tahrip, tiroid bezinde iltihap birikmesine neden olur. İltihabın birikmesine paralel olarak da tiroit hormonlarında önemli ölçüde azalma meydana gelecektir. Tiroit bezlerindeki azalmayla birlikte de insan vücudunda, ciddi miktarda hormon yetmezliği sorunu başlar. Hastalığın ilk dönemlerinde sadece küçük bir guatr belirtileri kendisini göstermeye başlar. Akabinde ise anti-TPO antikor yüksekliği kendisini gösterir. Ancak tüm bunlar meydana gelirken TSH T3 ve T4 hormonları da normalmiş gibi görünecektir. Hastalığın her geçen gün daha da ilerlemesine paralel olarak tiroit yetmezliği başlar.

Haşimato hastalığının belirtileri arasında ise; anormal bir şekilde kilo almak, cilt kuruluğu sorununun başlaması, çok kolay üşümek, ciddi anlamda yorgunluk, ansızın kramp girmesi, ses tonundaki değişiklikler ve de sık seyreden kabızlık yer alır. Ancak bu belirtiler daha bir çok hastalığın da göstergesi olabilmektedir. Bu nedenle haşimato rahatsızlığını direk olarak tespit etmek çok daha zor olacaktır. Ancak nabzınız oldukça düşükse, hareketlerinizde yavaşlama varsa, herhangi bir işe odaklanmakta zorluk çekiyorsanız, yavaş konuşmaya başlamışsanız, göz altınızda şişlikler oluşmuşsa, yüzünüz solgunsa ve depresyonla birlikte iştahsızlık, sinirlilik ve de dilde büyüme görülüyorsa haşimato tiroidinden şüphelenmek gerekecektir.

2019 Yaz Aylarında Gömlek Elbiseler Trend Olacak!

Previous article

Hızlı Almanca Öğrenme Taktikleri 

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir