Ana sayfaSağlıkUncategorized

Hematidrosis Nedir?

Hematidrosis Nedir
Hematidrosis Nedir

 

Günümüzün ender rastlanan hastalıklarından biri de hematidrosisdir. Halk arasında kan ağlama olarak nitelendirilen bu rahatsızlık, genellikle kişilerin günlük yaşamlarında meydana gelen bazı olumsuzluklar neticesinde aşırı derecede strese girme, yoğun derecede korku ve de aşırı derecede yoğun yaşanan duygusallıklar nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Eğer insanların burunlarından ya da göz gibi önemli organlarından kanlı yaş ya da akıntı geliyorsa, hematidrosisten şüphe edilmesi gerekir. Bu hastalığın ana belirtisi aslına bakıldığında cilt yapısında kendisini göstermektedir. Kan ağlama rahatsızlığına yakalanmış olan kişilerin ciltlerinde oldukça yumuşak ve kırılgan bir yapı söz konusudur. Öyle ki bu yapı nedeniyle kişiler günlük yaşamlarında tenin çabuk tahriş olması vb. gibi sorunlarla karşı karşıya gelebilmektedir. Peki hematidrosis hastalığının tanısı nasıl konulur ve tedavisi var mı?

Hematidrosis rahatsızlığından şüphe eden kişilerin hemen alanında uzman hekimler aracılığı ile tedavi olması gerekmektedir. Hekiminiz bu hastalığı teşhis etmek için ilk aşamada agregasyon testi yapacaktır. Bu testin yapılma amacı kanınızdaki trombosit sayımını gerçekleştirmektir. İkinci aşamada ise hastaların kan pıhtılaşması durumunu ortaya koymak adına testler yapılır. En son aşamada yapılacak olan deri biyopsisi ile de hastalığı kesin olarak teşhis etmek mümkündür. Hastalığında teşhis edilmesinden hemen sonra ise mutlaka tedavi sürecine başlanmalıdır. Tedavi sürecinin yarıda bırakılmayarak tamamlanması, hastaların günlük yaşamlarında daha rahat etmeleri açısından oldukça önemli olacaktır.

Hematidrosis hastalığı tedavisi aslına bakıldığında bir çok aşamadan oluşur. Bilindiği gibi hastalığı ortaya çıkaran faktörlerden biri de strestir. Bu nedenle öncelikle hastanın içerisinde bulunduğu stres durumundan kurtulmasına yönelik psikolojik destek tedavisi alması önerilir. Öyle ki stresi oranı azalan hastalarda kanamanın durduğu gözlemlenmiştir. Stresin ve korkunun azalmasından sonra ise tıbbı imkanlar devreye girebilmektedir. Fakat, yapılan bir çok araştırma şimdilik bu hastalığın cerrahi olarak ya da tıbbi olarak kesin tedavisi olmadığını gösteriyor. Hematidrosis hastalığından kurtulmak ya da bu hastalığın belirtilerini azaltmak için kişilerin en iyi seçeneği psikolojik danışmanlık desteğinden faydalanmak olacaktır. Bu destek neticesinde hastalık düzenli bir iyileşme seyri gösterir. Kişinin yeniden stres ya da korku gibi duygusal durumlar yaşamasıyla birlikte de yeniden nüksetme ihtimali söz konusudur.

Albino Hastalığı Genetik Mi?

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir