Ana sayfaSağlık

Hidrosel Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Hidrosel Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir_ Kopyası (1)
Hidrosel Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir_ Kopyası (1)

 

Erkeklerde görülen en riskli hastalıklardan biri de hidroseldir.  Öyle ki bu terim aslına bakıldığında Yunan dilindeki Hydro yani Su ve Cele yani Tümör kelimelerinin birleşiminden türetilmiştir. Peki, hidrosel tam manasıyla nedir ve nasıl tedavi edilir? Hidrosel belirtileri nelerdir ve tanısı nasıl koyulur? Bu rahatsızlık tıpta ve halk arasında su fıtığı olarak adlandırılabilmektedir. Erkek testislerini bilindiği gibi bazı zarlar çevreler. Bu zarların içerisinde normalden fazla sıvı birikimi meydana gelirse testis torbasında şişme görülür. Normalde testi ve onu çevreleyen zarlar arasında cinsel ilişki esnasında kayganlığı sağlayabilmek adına sıvı madde bulunmaktadır. Bu sıvı oranı normal olarak 0,5 ile 1 mililitre olarak değişmektedir. Fakat kişide hidrosel rahatsızlığı söz konusu olduğu durumlarda bu sıvı miktarı 100 ve hatta 200 mililitreye kadar ulaşır.

Hidrosel rahatsızlığının aslına bakıldığında kendi içerisinde doğumsal yani konjenital gibi farklı türleri de bulunur. Konjenital türde hastalık seyri anne karnında başlar. Bilindiği gibi özellikle de erkek bebeklerde anne karnında testisler karın içine yerleşmiş şekilde bulunur. Gebeliğin ortalama olarak 14. haftasına gelindiğinde testisler karın kısmının alt bölgelerine kadar ilerler. En son aşamada ise testis torbası içerisine yerleşir. Bu süreç içerisinde karın zarı da aynı hareketleri yaparak testis torbasına kadar ulaşır. Doğum gerçekleşmeden bir süre sonra oluşan kesecik tamamen kapanır. Keseceğin dokusu ipeksi yapıdadır.  Ancak bazı durumlarda keseciğin kapanmadığı görülmektedir. Bu da bebeklerin karın için sıvısının oluşan açıklıktan geçerek testis etrafında birikmesine neden olur.

Testis torbasında biriken sıvı, karın bölgesinde şişkinlik oluşmasına sebebiyet vermektedir. İlerleyen safhalarda ve de karın içerisinde biriken sıvının artışına bağlı olarak bu bölgede fıtık oluşması da muhtemel durumlar arasında olacaktır. Genellikle doğumsal olarak gerçekleşen hidrosel, erkeklerin yaklaşık olarak %6 sında görülmektedir. Eğer tedavi edilmezse bu durum erkekler de ilerleyen safhada tümör oluşumu, çeşitli enfeksiyonlar ve dolaşım bozuklukları gibi sorunlara yol açabileceği gibi kimi zaman da kısırlık gibi çok ciddi sonuçlara yol açabilecektir. Hastalığın tanısının konulabilmesi için fiziksel tedaviden geçilmeli ve hemen tedaviye başlanmalıdır.

Saten Elbiseler Artık Çok Moda!

Previous article

2019 Yaz Aylarında Gömlek Elbiseler Trend Olacak!

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir