genel kültür

İletişim Kurmada Sohbet Sitelerin Yeri

sohbet

 

İnsanların iletişim kurmak amacıyla birbirinden farklı yöntem izlemeleri, jest ve mimiklerini devreye sokması ve hatta gün içerisinde daha aktif bir iletişime dahil olmak için çabalamaları sosyalleşmenin insan ihtiyaçlarından biri olduğunun göstergesi olmuştur. Öyle ki insan dünyaya geldiği ilk andan itibaren iletişime dahil olur.Mesela bir bebeğin ağlaması bile annenin onun bir sıkıntısı olduğuna dair sinyaller almasına vesile olmaktadır. Bu nedenle iletişim için basit bir sistem denilmesi bir hayli yanlış olacaktır. Çünkü iletişim dünyadaki en etkili ve en geçerli olgulardan biri olarak kendisini gösterir. Günümüzde bu olgunun içerisinde daha aktif bir şekilde rol almak için sesli chat sisteminin sık sık kullanıldığını gözlemlemek mümkün olacaktır. Peki herkesin bir hayli merak ettiği bu sesli ve görüntülü chat sistemi nasıl işliyor? Sistemin temel prensipleri nelerdir?

İnternet günümüzde teknolojisini kolaylaştıran, onun işlemesine alt yapı sağlayan çok önemli bir sistemdir. Buradan dünya hakkında, iletişim hakkında ve hatta düşünülebilecek her konu hakkında bilgi edinilmesi mümkün olacaktır. Bu sistem sayesinde dünyanın küçülmesi de elbette ki kaçınılmaz olmuştur. Çünkü günümüzde dünyanın bir ucundaki insan ile diğer ucundaki insanın birbirlerini görmesi, sesini duyabilmesi için gerekli olan tek şey iyi bir internet bağlantısıdır. İnternet bağlantısının olduğu her yerde iletişime aktif bir katılım sağlamak mümkün hale gelecektir. Bu bağlamda sesli sohbet sistemi hızla geliştirilerek, insanların iletişim amacıyla kullanıldığı bir sistemin popüler bir konuma getirilmesi de kaçınılma olacaktır.

Chat tarihçesine bakıldığında, ilk zamanlarda sırf bir mesajlaşma uygulaması gibi basit bir yazışma sitesi olduklarını söylemek doğru olacaktır. Fakat şimdilerde bu sistemin alt yapısına bakıldığında elbette ki yazışmadan öte bir hale getirildiği görülecektir. Kameralı chat ve sesli sitelerin geliştirilmesiyle birlikte, artık insanların farklı kültürleri tanıması, kendi kültürünü de başka insanlara aktarması oldukça basit bir hale gelmiştir. Bu nedenle de artık dünyanın küçülmüş olduğu gerçeğinin de kabul edilmesi son derece doğru bir tutum olacaktır. Chat sistemi sayesinde kültürel olarak da, bilgi aktarımı ve farklı yerler tanıma olarak da bilgilenmek ve bilinçlenmek kaçınılmazdır.

Toplumuzdaki En Büyük Tabu Hangisidir?

Previous article

Seslisiteler ile Sohbet Keyfi

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir