genel kültür

İnstagram Reklamlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Sosyal medya dünyası her geçen gün büyümekte ve kendisini geliştirmektedir. Öyle ki geçtiğimiz 10 yıla baktığımızda baş döndürücü nitelikte yeniliklerin ve de gelişmelerin ortaya çıktığını görüyoruz. Elbette ki günümüzde en çok talep gören ve de büyük bir kitleyi etkisi altına alan sosyal medya dallarından biri de İnstagram olmuştur. Bu web platformu bilindiği gibi ilk yıllarında basit bir fotoğraf düzenleme ve de paylaşma uygulaması şeklinde yönetilmekteydi. Fakat günümüzde İnstagram’ın Facebook sahipleri tarafından satın alınarak her geçen gün hızla gelişerek çok daha büyük bir kitleye hitap eder hale geldiğini görmek de kaçınılmaz hale gelmiştir. Facebook tarafından satın alınan İnstagram, hızla yükselişe geçerek, dünyada en aktif kullanılan ve en fazla etkileşim yaratan ağ olmayı başarmıştır.

Bilindiği gibi bu sosyal ağ Facebook tarafından satın alınmadan önce reklam imkânları sunamıyordu. Ancak kısa bir süre sonra Facebook’un reklam modüllerine entegre edilerek, markaların hedef kitlesi ile iletişim kuracağı bir ağ olarak kendisini göstermeye başlamıştır. Ağa eklenen reklam modülleri İnstagram reklamlarının da yönetilmesini kolay hale getirmiştir. Reklam almak ve de reklam vermenin kolay hale gelmesiyle birlikte yeni işletme hesapları ve de kişisel hesapların sayısında da önemli bir artış gözlemlenmiştir. İnsanlar yaratıcılık ve de teknoloji imkânlarını verimli kullanarak son derece olumlu geri dönüşler de almayı başarmışlardır. İnstagram reklamlarından geri dönüş alabilmek için dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır. Bu kurallara dikkat ederek başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Peki, İnstagram reklamları nasıl yönetilir? Merak edenler için işte detaylar…

Hedef Kitlenize Yönelik Reklamlar Yaratın

İnstagram kısa zamanda büyük bir kitleye ulaşmak için en ideal sosyal medya ağlarından biri olmuştur. Ancak bu mecrada reklam verirken bazı kriterlere dikkat etmeniz gerektiğini de unutmamanız gerekir. İnstagram reklamlarında en önemli ve en çok dikkat edilmesi gereken nokta hedef kitlenizi belirlemek ve elde ettiğiniz hedef kitleye yönelik reklamlar yaratmaktır. Bunun için ilk kez oluşturulan kampanya genellikle kitleyi tanıma amacı taşır. Yapılan ilk hamleden satış hedeflerine odaklanmak çok doğru olmayacaktır.

Bunun yerine direkt olarak hedef kitleyi harekete geçirecek olan etkinliklere yönelmek çok daha doğru olacaktır.  İnstagram üzerinden doğru hedef kitleyi ve kampanyayı bulmak için kendinize “İnsanlar İnstagram’da hangi eylemlerde bulunuyor?” sorusunu sormanız gerekecektir. Eğer istediğiniz tarzda bir hedef kitle edinmişseniz onların davranışlarını bir süre gözlemlemeniz gerekir. En son aşamada ise elde edilen verilere dayanarak, hedef kitlenizin ilgisini çekecek olan, tamamen onlarla akalı içerikleri, onlara iletebileceğiniz bir plan hazırlayarak, harekete geçmelisiniz.

A/B Testi Yapın ve Farklı Reklam Görselleri Kullanmaya Özen Gösterin

 

İnstagram bilindiği gibi tamamen görsel odaklı bir sosyal ağdır. Bu nedenle de hedef kitleye yönelik reklamları oluşturma aşamasından sonra ikinci sırada A/B testi yer alacaktır. İnstagram kullanıcılarına görseller sayesinde hedef kitlesiyle arasında etkileşim yaratacak önemli bir platformdur. Hangi reklamı kullanmayı düşünüyorsanız hedef kitlenizi de göz önünde bulundurmaya özen göstermeniz gerektiğini unutmamanızda fayda olacaktır. Hedef kitlenize hangi görselin ya da hangi reklamın daha çekici geldiğini anlamak içinse A/B testinin yapılması gerekir. Bu test farklı programlar sayesinde, birbirinden farklı eylem çağrılarına ve de birbirinden farklı görsellere uygulanabilir. Yapılan işlemler sonrasında hedef kitlenizle daha doğru bir iletişim sağlandığınızı görmeniz de kaçınılmaz hale gelecektir.

Görsellerinizi Metinlerin Kaplamasına İzin Vermemelisiniz

İnstagram reklam görsellerinde bilindiği gibi metinlerde kullanılabilmektedir. Bu nedenle reklam hazırlarken görselinizdeki metnin, görselin %20’sinden fazla olmamasına dikkat etmeniz şarttır. Eğer illa ki metin eklemek istiyorsanız ya da bu sizler için bir zorunluluk ise tercih etmiş olduğunu metnin hedef kitlenizin dikkatini çekici nitelikte olmasına özen göstermeniz gerekecektir. Genel olarak metin hazırlarken dikkat edilmesi gereken bazı kriterler vardır. Bu kriterler sayesinde marka kimliğiniz ya da vermek istediğiniz mesajınızı tamamlayacak olan anlamlı ancak bir o kadar da sade ve akışı düzgün bir yazı hazırlamanız gerektiğini kesinlikle unutmamalısınız. Hatta metninizin daha dikkat çekici görünmesini istiyorsanız farklı teknikler kullanarak konuşma balonu gibi araçları da kullanabilirsiniz. Bir diğer yöntemle de reklamın metnini hazırlarken görsellerden çıkarıp direkt olarak başlığa da ekleme yapabilirsiniz.

Odak Noktanızı Güçlendirin, Daha Net Görüntüler Kullanın

İnstagram bilindiği gibi fotoğraf ve video paylaşma platformudur. Bu nedenle gerek işletme hesaplarında gerekse de kişisel hesaplarınızda diğerlerinden farklı fotoğraflar ya da videolar paylaşmayı başardığınız takdirde hedef kitleniz ile aranızda çok daha anlamlı bir bağ oluşturmanız da kaçınılmaz hale gelecektir. Görsel elde ederken olabildiğince basit ve de sade olmaya özen göstermeniz gerekir. Basit görsel tercih etmenin de elbette ki kendisine göre nedenleri olacaktır. Her şeyden önce abartılı halde yayınlanmamış bir fotoğraf kullanıcıların spesifik mesajlara ya da elementlere odaklanmasına engel olur. Öyle ki günümüzde hemen herkes İnstagram üzerinden iletişim kurmaya özen göstermektedirler. İnstagram üzerinden başarılı bir reklam stratejisine ulaşabilmek için farkındalık yaratmak şarttır. Yani kafanızdaki planları netleştirmeniz gerekir. Her paylaşımın bir ana mesajı olmalıdır. Görsel özne arka plandaki birkaç detaylar destekleyen bir paylaşım oluşturmaya özen göstermeniz şarttır.

Markalama İşleminizi Zekice Yapın

Herhangi bir markaya ait görsellerden ziyade logo görselleri insanların aklında daha çok kalabilmektedir. Logo oluştururken marka adı ya da işletmenizi anlatan bir görsel kullanabilirsiniz. Herhangi bir mesajı kullanıcılara iletirken yaklaşım da son derece önemli olacaktır. Öyle ki yaklaşımınız ne denli çekici ise o denli büyük başarılar elde etmeniz de kaçınılmazdır. İnstagram kullanıcıları aslına bakıldığında sandığınızdan çok daha bilgilidir ve kafa karıştırıcı reklamlara karşı olumsuz tepki verirler. Ayrıca İnstagram reklam prosedürlerini tam manasıyla kavramadan da işe koyulmak doğru değildir. Her daim kullanıcılar ön planda tutulmalıdır. Çünkü onlar kullanıcılar işletme sahiplerinden yoğun ilgi ve alaka beklerler.

Web Sitelerine Link Verin

İnstagram çok donanımlı bir sosyal ağ olabilir ancak birçok web platformu ya da diğer sosyal medya ağlarına göre bazı eksiklikleri de içerisinde barındırır.  Bu büyük eksiklik İnstagram gönderilerinde paylaşımları web sitelerinde link olarak paylaşamamaktır. Yapılan paylaşımlarda linklerin olmaması geri dönüş oranlarının da azalmasına veya istenilen düzeyde ölçüm yapılamamasına sebebiyet vermektedir. Fakat İnstagram bu durumun da önüne geçebilmek için reklam olanağını sunmuştur. Reklamlar sayesinde web sitelerine link vermek de mümkün hale gelmiştir.

Stories Reklamlarını Kesinlikle İhmal Etmemelisiniz

 

İnstagram geçtiğimiz günlerde Sabahat’tan ilham alarak Stories özelliğini geliştirmiştir. Bu bölümde yaratıcı reklamlar paylaşarak hem işletmelerinizin hem de kendi kişisel hesabınızın reklamını başarıyla yapabilirsiniz. Aynı zamanda da kullanıcılarla anlık olarak iletişim de kurabilmeniz için önemli bir avantaj olacaktır. İnstagram’a reklam verirken Stories bölümünde de tıpkı normal paylaşımlarda olduğu gibi yaratıcılık ön planda olmalıdır. Böylece kısa zamanda çok daha büyük başarılı elde etmeniz de kaçınılmaz hale gelecektir. İnstagram ve İnstagram reklamlarına dair her konuda detaylı bilgiler almak ve yardım için 618media.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yeni Turnuvalarda Kullanacağınız Tenis Ayakkabısı Modelleri

Previous article

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir