İlginizi çekebilir

Kıl Çadır Nedir?

Kıl Çadır Nedir
Kıl Çadır Nedir

 

Geçmişten bugüne insanların yaşam standartlarında belirgin farklılıklar söz konusudur. Farklı bir yaşam stiline sahip olan insan topluluklarından biri de Yörüklerdir. Bilindiği gibi çadırda yaşayan bu insanlar, doğa ile bütünleşen, samimi ve de sıcak kanlı yapıları ile ön plana çıkar. Onların yaşadıkları çadırlar ise genellikle kıl çadır niteliği taşıyan alanlardır. Kıl çadırların en önemli özelliği, keçi kılından imal edilmiş olmasıdır.Bu nedenle de üretim aşamaları son derece zor olacaktır. Her yerde kolayca bulunması mümkün olan bir ürün değildir. Öyle ki özellikle de internet ortamında kıl çadır olarak satışa sunulan her malzeme, orjinal değil sadece satış ve gösteriş amaçlı olarak haksız gelir elde etmeyi planlayan insanların uydurmasıdır.

Kıl çadır üretimi için alınan keçi kılları farklı aşamalardan geçirilerek dokunmaya hazır hale getirilmektedir. Bunun için öncelikle keçi kılı kesilerek temizlenir. Sonrasında ise ip haline getirilir. İp haline gelen keçi kılı dokunmak için hazır hale gelmiş demektir. Genel olarak farklı desenlerin de işlenmesiyle birlikte kıl çadırlar ortaya çıkar. Model olarak dikim aşamasına geçildiğinde, kişilerin isteklerine göre model vermek ve de çadır kumaşının montajını yapmak mümkün olacaktır. Mevsimsel geçişlere ayak uydurmak, daha iyi koşullarda yaşam sürdürmek için kıl çadırların hammadde olarak keçi kılını kullanması şarttır. Aksi takdirde elde edilen ürünler özellikle de kış mevsimlerinde istenilen sıcaklığın elde edilmesini zorlaştıracak ve yaz mevsimlerinde de hava geçirgenliği konusunda büyük sıkıntılar çıkaracaktır.

Keçi kılı elde edilmesi çok zor olan bir üründür. Bu nedenle üretim yapan firmaların büyük bir kısmı da hammadde bulurken zorlanırlar. Keçilerin kılları bilindiği gibi yılda en az 1 defa kırkılır. Ortalamaya bakıldığında ise bir keçiden yıllık olarak çok az miktarda keçi kılı çıktığını görmek de kaçınılmaz olacaktır. Özellikle de hayvancılık sektörünün her geçen gün azalması, keçi üretiminin de doğru orantılı olarak azalmasına neden olmuştur.Keçi kılı üretiminin azalması, Yörük çadırı sektörünü de etkileyen faktörler arasına girmektedir. Ancak dağlardan toplanan keçi kılları ile sektörün devamlılığını sağlamaya çalışan bazı kesimler vardır. Öyle ki bu kesim dağlardan topladığı keçi yıllarını tek tek temizler ve dokumaya hazır hale getirir.

Hamilelik süresince yapılan kontrollerin amaçları nelerdir?

Previous article

2019 Festival Modası

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir