Ana sayfa

Köpek Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpek Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler (1)

 

Geçmişten günümüzde kadar hayvanlar ve insanları sürekli bir etkileşim içerisinde olmuştur. Öyle ki insanlar olduğu kadar tüm canlılar için yaratılan dünyada, hayvanlar ile dostça yaşamak mükemmel bir duygudur. Bu nedenle çoğu zaman evlerimizde de evcil hayvanlar besleriz. Çünkü insanların yalnızlığına en iyi gelen şeylerden biri de kendinize bir dost edinmektir. Bu dost kedi, köpek ya da kuş türleri gibi hayvanlardan seçildiğinde dostluğunuzu edebi bir şekilde devam ettirmeniz mümkün olacaktır. Ancak hayvanları sevmek kadar, onların bakımlarına da özen gösterilmesi gerekmektedir. Çünkü her hayvan bakım ister ve onların bakımında herhangi bir aksaklık söz konusu olduğunda ne yazık ki onun mutsuzluğuna neden olmuş olacaksınız. Peki köpek bakımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Köpek bakımında dikkat edilmesi gereken en önemli bir konu cilt bakımıdır. Öyle ki onların cildinde mevsimler değişikler nedeniyle alerjik durumların oluşması muhtemeldir. Bu gibi sorunların yaşanmaması için özellikle de yaz aylarında tüylerin tıraş edilmesi gerekir. Tüylerin tıraşından sonra ise cilt bakımına dikkat edilmesi şarttır. Mesele shar pei gibi cins bir köpeğiniz var ise, pişik sorunu ile sık sık karşı karşıya gelmek mümkün olacaktır. Bu sorun dostunuzun çok büyük acılar çekmesine sebebiyet verebilir. Bu türdeki köpeklerde özellikle de yaz aylarında sürekli pudralama yapılması gerekmektedir. Diğer köpekler içinse herhangi bir cilt yarası söz konusu ise pansuman ve de ilaçlar ile tedavi edilmesi gerekecektir.

Köpek bakımında cilt sorunu önemli olduğu kadar sindirim de çok önemlidir. Öyle ki köpeklerin bağırsakları çeşitli besinleri tüketmelerinden dolayı, tıkanabilir ya da bakteriyel sorunlar yaşanır. Bu gibi durumlardan kaçınmak adına mümkün olduğunca sağlıklı besinler tüketilmesine dikkat edilmesi gerekecektir. Bir dost edinirken, onları yavru olduğu dönemlerde alarak, mamaya alıştırmanız çok daha doğrudur. Ancak yetişkin bir köpek sahibi olmak istiyorsanız da uzun bir süreç içerisinde onu mama ile beslenmeye alıştırmanız gerekecektir. Taze gıdalar sunan çeşitli  platformlar aracılığı ile hangi hayvanın nasıl beslenmesi gerektiği konusunda çok daha detaylı bilgiler edinerek, dostunuza en sağlıklı yiyecekleri sunabilirsiniz.

Egepen Ankara

Previous article

LOL RP Nedir ve Neler Yapılır?

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir