Ana sayfaSağlık

Kulak mantarı rahatsızlığı nedir ve belirtileri nelerdir?

Kulak mantarı rahatsızlığı nedir ve belirtileri nelerdir
Kulak mantarı rahatsızlığı nedir ve belirtileri nelerdir

 

 

Hayatı boyunca her insan en az bir kez kulak mantarı rahatsızlığı ile karşılaşabilir. Başlangıç aşamasında ciddi bir problem gibi gözükmese de gerekli önlemler alınmadığı takdirde ilerleyen evrelerinde önemli sorunlara sebep olabilmektedir. Kulak mantarı bir çeşit enfeksiyon rahatsızlığıdır. Çevremizde pek çok mantar çeşidi bulunur. Hatta bazen bu mantarlar çok yakınımızda da olabilir. Bu derece yakınımızda olan mantarlarla çoğu zaman temas halinde bulunuruz. Ancak herkesin bu türden mantarlarla temasta bulunması onun kulak mantarı olmasını gerektirmez. Bağışıklık sistemi zayıf, Hassas bünyeli kişilerde bu tür mantarlar yerleşir, çoğalır ve kişiyi hasta eder.

 

Kulak mantarı hastalığının pek çok sebebi olabilmekte. En çok bulaşan yollarından birisi yeterince temizlenmeyen havuzlardır. Çok sayıda kişinin ortak kullanımı olan bu tür yerlerde kulak mantarı rahatlıkla sağlıklı kişilere ulaşabilmektedir. Bu yüzden Kirli ve mikrop yönünden arındırılmamış sularda yüzmemeye özen göstermeliyiz.

 

Piyasada kolaylıkla bulunabilen antibakteriyel türden ürünlerin sürekli olarak kullanılması da kulak mantarına sebep olabilmektedir. Bu yüzden kimyasal ürünlerin kullanımına dikkat etmeli ve fazlasından kaçınmalıyız.

 

Temizlik konusunda değinmek gerekirse kulak mantarından korunmak için kulak temizliğine önem vermemiz gerekir. Ancak bu temizliğe gerçekleştirirken farklı türden maddelerin kulakla temasına müsaade etmemeliyiz. Temizlik yapmak amacıyla giriştiğimiz bu işlemler başımıza farklı sorunlar açabilir. Hatta sorun bazen kulak sorunuyla da kalmaz Beyine kadar gidebilir.

 

Kulak mantarının belirtileri nelerdir?

 

Kulak mantarının geleneksel olarak pek çok belirtisi vardır. Bu belirtiler arasında en çok görülenleri kulakta şiddetli ağrılar ve sancı, meydana gelen kaşıntılar, kulakta gerçekleşen şişme sayılabilir. Bu tür belirtiler görüldüğünde vakit kaybetmeksizin en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmekte fayda vardır. Toplumumuzda kulak rahatsızlıkları aşırı Ağrı’ya sebep vermediği sürece çok önemsememektedir. Belirtilerin başlangıç aşamasında olduğu bu anlarda gerekli tedavi yapılmadığı için hastalık ilerleyebilmekte ve ciddi bir hal alabilmektedir. Halbuki belirtilerin başlangıç aşamasında sağlık kuruluşuna gidilse hastalık ilerlemeden rahatlıkla kontrol altına alınabilir.

Kulak mantarı tedavi edilirken yapılabilecek işlemler şunlardır;

 

Kulak temizletmek: Yapılacak ilk Etkin yöntem genellikle kulağı temizletmek tir. Bu işlem profesyonel ellerde Emme cihazı kullanılarak ya da şırınga ile yapılır.

 

Kulağa kuru tutmak: Mantar enfeksiyonlarının tedavisinde en etkili yöntemlerden birisi kulak içerisine kuru tutmaktır.

Mantarı önlemek için damlalar: Mantarı tedavi edebilmek için doktor tarafından verilen Damlalar ile mantar enfeksiyonlarına karşı tedavi gerçekleştirilir.

 

Hamileliğin 21. haftası nasıl geçer?

Previous article

Muhteşem Bir  Yaz düğünü için Tavsiyeler

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir