Ana sayfaSağlık

Melanom hastalığı nedir? Melanom hastalığının belirtileri nedenleri nelerdir?

Melanom hastalığı nedir
Melanom hastalığı nedir

 

 

Pek çok kişi melanom hastalığının ismi ne duymuş olsa da tam olarak ne anlama geldiğini bilmemektedir. Bu kişilerden bazıları da çevreden duyduğu kulaktan dolma sözlerle hastalıkla ilgili bilgi sahibidirler. Makalemizde melanom hastalığı hakkında sizlere bilgiler aktarmaya çalışacağız. Ilk olarak melanom hastalığının ne olduğu ve belirtilerinin nelerden ibaret olduğundan bahsedelim.

 

Melanom bir tür cilt kanseridir. Bu kanser kötü huylu olarak bilinir. Hastalık ismini Yunan literatüründen almıştır. Anlamı “koyu” demektir. Sağlıklı kişilerde ciltte bulunan katmanlar arasında cilde kendi rengini veren ve pigment üreten isimlerini melanosit adı ve hücreler bulunmaktadır. Hastalığın bulaştığı kişiler de melanositler bir süre sonra kontrollü şekilde çoğalmayı ve değişmeye bırakarak bu özelliklerini kaybeder ve kontrolden çıkarlar.

 

Melanom hastalığının belirtileri nelerdir?

 

Hastalığa yakalanmış kişilerde genel olarak derinin dış bölümünde açık veya koyu renkte Ben kırmızı lekeler veyahutta cilt renginden daha farklı yapıda noktalar görülebilir. Ender görülen durumlardan birisi bu belirtilerin bağırsaklarda kişinin gözünde veya vücudun farklı iç organlarında ortaya çıkmasıdır. Genelleme yapmak gerekirse melanom hastalığı açık tenli ve renkli gözlü kişiler de daha çok görülmektedir. Kadınlar Melanoma erkeklere oranla daha fazla yakalanmaktadır. Hastalığın ortaya çıktığı bölümler erkeklerde sırt bölgesi olurken bayanlarda ise bacak bölümü olarak daha çok rastlanır. Hastalık açısından bir değerlendirme yapmak gerekirse risk grubunda bulunan kişilerin bu hastalığa yakalanabileceği konusunda bilinçlendirilmesi gerekir. Böyle kişilerin belirli zaman aralıklarıyla kontroller den geçmeleri,  Aynı zamanda da kendilerine gözlemlemeleri gerekmektetir. Risk grubundaki kişilerin genel özellikleri fazla açık tenli olmaları, ailelerinde pankreas kanserine yakalanan kişilerin bulunması, vücutlarında veya ailenin diğer fertlerinde normal üzerinde Ben olması, gibi özellikler sayılabilir. Hastalığa yakalanma nedenleri arasında yapılan araştırmalarda başlangıçta Ailesel yatkınlık ve kişinin cilt açıklığı belirtilmiş, ancak bunların yanında çeşitli kozmetik ürünleri, güneş ışığında aşırı derecede maruz kalma, solaryum eskisi gibi sebepler de eklenmiştir.

 

Melanom hastalığı kan yolu vasıtasıyla hızlı bir şekilde ilerleyebilen bir kanser türüdür. Pek çok kanser ve diğer hastalıklarda görüldüğü gibi erken teşhis bu hastalıkta da hayat kurtarır. Bu yüzden yukarıda ifade ettiğimiz gibi özellikle de risk grubunda bulunan kişilerin Belirli zaman aralıklarıyla kontrolünden geçmeleri ve kendi vücutlarını izlemeleri gerekmektedir.

 

Eumovate Krem Nedir?

Previous article

Davetiye Nasıl Seçilir?

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir