Ana sayfaDiyetSağlık

Obezite nedir ve ülkemizde obezite sorunu ne seviyededir?

Obezite nedir?
Obezite nedir?

Obezite yalnızca ülkemizde değil, bütün dünyanın içerisinde yaşamış olduğu zaman dilimindeki en büyük sorunlarından bir tanesidir. Bu sorun her ne kadar kişiyi kısa süre içerisinde öldürmese de yaşam kalitesini aşırı derecede düşürdüğü ve ilerleyen evrelerinde kişinin hayatını riske soktuğu için üzerinde durulması gereken ehemniyetli bir konudur.

 

Obezite özellikle çocuk ve ergenlik dönemindeki bireylerde görülen aşırı kilo sorunudur. Bu problem çok uzun zamandır ciddi bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmakta. Özellikle son dönemlerde hastalık önleme ve kontrol merkezlerinde yapılan araştırmalarda Aşırı kilo sorunlarının 2 ile 5 yaş arası ve 6 ile 11 yaş arasındaki gruplarda iki katına çıktığını göstermektedir. Bu durum 12 ile 19 yaş aralığındaki bireylerde ise 3 kat artmıştır. Kısacası rakamlar obezitenin giderek büyüyen bir problem olduğunu bizlere gösteriyor.

 

Ülkemizde obezite sorunu ne seviyededir?

 

Obezite Denilince ilk akla gelen ülkelerden bir tanesi Amerika Birleşik Devletleri’dir. Durum her ne kadar böyle olsa da ülkemiz içerisinde de aynı problem baş göstermek de. Birleşmiş Milletler’in yapmış olduğu sağlık araştırmasına göre ülkemizin nüfusunun yaklaşık olarak yüzde yirmi dokuzu obezite aşırı kilolar ile mücadele etmektedir.

 

Sağlık Bakanlığı’nın yine aynı konu üzerinde yapmış olduğu araştırmalar da Türkiye’deki ilköğretim okullarının içerisinde 216’sında Ki öğrencilerin yaklaşık olarak %22,5’unun obezite ile karşı karşıya olduğunu göstermiştir. Bölgesel olarak bakacak olursak aşırı kilonun Yani obezitenin en çok görüldüğü oran Doğu Karadeniz bölgesidir. Şehir olarak hisse 100’de 28 oranında İstanbul bu yarışı önde götürmektedir.

 

Obeziteye karşı ne yapabiliriz?

 

Obezite oranlarındaki ilerleme durumu aşağı yukarı her ülkede yukarıda anlattığımız gibidir. Rakamlara bakacak olursak obezitenin bir dünya sorunu olduğunu söyleyebiliriz. Ülkemizde bütün dünyanın etkilenmiş olduğu bu rahatsızlıktan halini almıştır. Uzmanlara göre bu Rahatsızlığın temel nedeni teknolojinin ilerlemesiyle birlikte modern Çağa bağlı olarak beslenme alışkanlıklarının bozulmasıdır. Buzdan beslenme alışkanlıkları kişilere düzensizlik ve hareketsizliği etmektedir.

 

Obezite sorunu yalnızca kilo almak olarak görülmemelidir.  Kilo almaya bağlı olarak kişinin bozulan fiziksel yapısı nedeniyle çevresine karşı sosyal yönden kendini geriye atması sonucu psikolojisinde de olumsuz etkilenmeler olacaktır. Amerika’da yapılan araştırmalara göre 8 ile 12 yaşlar arasında obezite ile mücadele eden çocukların psikolojik olarak da bu durumdan olumsuz etkilendiği gözlenmiştir. Aynı yaş grubundaki diğer çocukların obezite ile mücadele eden çocuklarla dalga geçtikleri anlaşılmıştır.

 

Su çiçeği hastalığı nedir ve belirtileri nelerdir?

Previous article

Hamileliğin 21. haftası nasıl geçer?

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir