Ana sayfaKadın&Erkekler

Sağlıklı bir ilişki yaşamak için yapılması gerekenler nelerdir?

Sağlıklı bir ilişki yaşamak için yapılması gerekenler nelerdir_ (1)
Sağlıklı bir ilişki yaşamak için yapılması gerekenler nelerdir_ (1)

 

 

İlişkinizin sağlıklı ve uzun süreli olarak sürdürülebilmesi için yapılması gereken yazılı olmayan kurallar vardır. Bu yazılı olmayan kuralların kişilerce uygulanması onları mutluluğa götüren yolda atılacak çok önemli adımlardır. Şimdi bu kurallardan bahsedelim.

 

Kendinize ve karşınızdaki kişiye mutlaka güvenin

 

Karşınızdaki kişiye güven duygusunu oluşturabilmek bir ilişki açısından son derece önemlidir. Bir insanın karşısındaki kişiye güvene bilmesi için ilk olarak kendisine olan güvenini kazanması şarttır. Kendinize sıkı bir şekilde güvendikten sonra karşınızdaki kişiye olan güveniniz zaman içerisinde artar. Bilinmesi gereken temel nokta güven duygusunun egoları öldürdüğüdür. Güven duygusu tıpkı insan vücudunda gezen kana benzer. Kan nasıl ki insanları canlı ve diri tutuyorsa insanlara ve kendine güvenebilmek de kişiye manevi olarak canlı tutar. Yapılan en büyük yanlışlardan bir tanesi bir ilişkide karşıdaki kişinin güvenini sınamaktır. Karşınızdaki kişinin güvenini ölçmek yerine kendinize olan güveni hesaplayın. Unutmayın ki güvenliğiniz kadar güvenebilirsiniz.

 

İlişkinizi sevgi üzerine Kurun

 

 İlişkinizin temellerini alışkanlıklar üzerine değil sevgi üzerine kurmalısınız. Egolarını bir kenara bırakarak sevginize ve sevdiğinize Değer verin.

 

Özgürlük kavramı

 

İlişkilerdeki en büyük sorunlardan bir tanesi özgürlüktür. İnsanların birbirlerine güven duymamasının sonucunda özgürlük kavramı kısıtlaması problemleri ile karşılaşılır.  Yine bu noktada güven duygusu karşımıza çıkıyor. Kendinizi tanıyın ve karşınızdakine güvenin.

 

İlişki kalitenizi Empati kurarak arttırmaya çalışan

 

Empati kurmak kişinin kendisini başkasının yerine koyarak onun gibi düşünmeye çalışmasıdır. Empati sayesinde pek çok kolay farklı açılardan değerlendirilerek çözümlenmeye çalışılır. Bu özellik her zaman ilişkinizdeki Kaliteyi arttıracaktır. Ayrıca göstermiş olduğunuz olgunluk sayesinde karşınızdaki kişinin size olan hayranlığı katlanarak çoğalacaktır.

Sevginizi belli etmek için sevdiğiniz takdir edin

 

Takdir etmek her ne kadar sembolik bir düşünce olsa da kişinin egolardan kurtularak olgun bir tavır sergilediğini bir göstergesidir. Fırsat oldukça ve abartmadan birbirinizi sıkacağı takdir etmeye çalışın.

 

Sürprizler ile ilişkinizi renklendirin

 

Küçük bile olsa yapılacak sürprizler ile ilişkinizi rengarenk bir boyuta taşıyabilirsiniz. Bir sürpriz yapmak için ilişkiniz boyunca bir hata yapmanız gerekmez. Ya da güzel bir hediye almak için özel bir günü beklemeniz şart değildir. Özel günler ve hatalar dışında yapılacak sürprizler Karşınızdaki kişinin hoşuna gidecektir. Sürpriz yapmak bir açıdan sevdiğinizi önemsediğinizi ve onu hatırladığınızı gösterir.

Diyabet nedir? Nasıl oluşur ve belirtileri nelerdir?

Previous article

Bronşektazi Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir