Sağlık

Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

sivilce

 

Sivilce oluşumunu tetikleyen en önemli unsurlar arasında aşırı derecede seyreden stres problemi, düzensiz uyku, yanlış beslenme, hormonsal etkenler, beslenme düzensizlikleri ve de cilt üzerinde uygulanan zararlı kozmetik malzemeleri yer almaktadır. Özellikle de ergenlik döneminde insan vücudunda ciddi anlamda değişimler meydana gelir. Bu değişimlerle birlikte vücutta meydana gelen yağ salgılanması cilt üzerinde sivilcelenme yapmaktadır. Yüzde ya da vücudumuzun herhangi bir yerinde oluşan sivilceleri sıkmak da yine bakterilerin yayılmasına neden olacağından, cilt üzerinde yeni sivilce oluşumuna da ortam hazırlayan faktörlerden biri olarak bilinir.

sivilce.net

sivilce.net

Ayrıca günlük yaşantımızda aşırı derecede yağlı beslenmek de akne ve sivilce oluşumuna ortam hazırlayabilmektedir. Bilindiği gibi aşırı derecede yağ tüketilmesi, yağ bezlerinin aşırı salgılanmasına neden olur. Bu da cilt üzerindeki sivilce miktarının artmasına ön ayak olarak, ciddi bir dermatolojik problem oluşturmaktadır. Çünkü yanlış beslenme ve diğer tüm etkiler, vücuttaki sebum üretimini artırır. Sebum üretiminin artmasıyla birlikte ciltte kızarıklıklar meydana gelir. İstenmeyen görüntü çoğu zaman insanların rahatsız olmasına neden olur. Bu nedenle sivilce tedavisi için mutlaka uzman bir hekimden yardım alınması şarttır. Peki ciltte istenmeyen bir görüntü oluşturan sivilce izleri nasıl geçer? Sivilce izlerini yok etmenin belirli bir yöntemi var mıdır? Merak edenler için işte detaylar…
Sivilce izlerini oluşumunda etkili olan temel faktör kişilerden kaynaklanır. Yani insanlar yüzlerinde ya da vücudunun herhangi bir yerinde meydana gelmiş olan sivilce ya da akneleri sıktıklarında doku zedelenmesine neden olur. Doku zedelenmesi ciltteki bakterilerin yayılmasına ve de yağ foliküllerinin çıkmasına sebebiyet verir. Bu da gözeneklerin delik bir yapıda kalmasına ortam hazırlamaktadır.

Akne İzi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sivilce ve akne oluşumuna meyilli olan cildin en erken dönemlerde dermatolojik olarak kontrol altında tutulması gerekmektedir. Aynı zamanda da yağlı bir cilt yapısına sahip olan insanların da olabildiğince ciltlerini temiz tutmaya özen göstermeleri şarttır. Genel olarak yağlı cilt üzerinde oluşan sivilce ve aknelerin ciddi bir tedavi ile geçtiği biliniyor. Fakat kist şekline dönüşmüş olan sivilce ve akneler ise kalıcı iz bırakma eğilimindedirler. Bu nedenle her ne olursa olsun, yüzümüzde ya da cildimizin herhangi bir yerinde çıkmış olan sivilce ve akneleri patlamamız şarttır. Aksi takdirde kalıcı sivilce izlerinden kurtulmanız ne yazık ki mümkün olmayacaktır. Ek olarak ise her gün düzenli olarak cilt temizliğine özen göstermelisiniz. Bu eylem sivilce oluşumunu az miktarda da olsa önler. Ayrıca da istenmeyen görünümlerin oluşmasına engel olur.

Sivilce tedavisi ciddi ve uzun bir süreci kapsamaktadır. Ortalama olarak 4 veya 6 aylık süreçte ilaç ya da cilt üzerine uygulanan krem tedavisi ile meydana gelen sorunlardan tamamen kurtulmak mümkündür. Dermatologlar böyle bir şikayetle kendilerine gelen hastalarına, cilt tipi analizi gerçekleştirerek en uygun tedavi sürecini başlatır. Fakat bu tedavi süreci kontroller eşliğinde yapılmalıdır. Unutulmamalıdır ki hiçbir sivilce ve akne tedavisini kişinin kendi kendine gerçekleştirmesi mümkün olmamaktadır. Aksine uygulanan yöntemler cilt üzerinde kalıcı hasar oluşumuna sebebiyet verebilmektedir. Sivilce izi tedavisinde birbirinden farklı yöntemler söz konusudur. Bu yöntemler şu şekildedir;

  • Cilt temizliğine önem vermek. Yani sabah ve akşam olmak üzere her gün sivilce oluşan bölgeyi yıkayarak temizlemek.
  • Tedavi için doktorun önerdiği ilaçları düzenli olarak kullanmak
  • Tıkanmış gözenekleri açmak için cilt tipine en uygun olan peelingleri yapmak
  • Krem tedavisi verilmişse düzenli olarak cilt üzerinde kremleri uygulamak
  • Sivilce maskeleri yapmak.

Uçak Kargo Fiyatları

Previous article

Personel Tişörtü

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir