Ana sayfaSağlık

Su çiçeği hastalığı nedir ve belirtileri nelerdir?

Su çiçeği hastalığı nedir ve belirtileri nelerdir
Su çiçeği hastalığı nedir ve belirtileri nelerdir

 

 

Su çiçeği hastalığı” ismi, hastalığın  halk arasında bilinen adıdır. Varisella – zoster isimli virüsünün sebep olduğu hastalık, bulaşması ardından vücutta kırmızı döküntüler, bununla beraber yüksek ateş ve aşırı yorgunluk gibi belirtilerle ortaya çıkar. Hasta kişiden sağlıklı kişiye kolaylıkla bulaşabilir.  Su çiçeği ulaşan kişilerin yarısından fazlasında yüksek ateş sıvı kaybı, kaşıntılar, baş ağrıları gibi belirtiler gözlenebilir. Bu hastalığa yakalananların %95’lik kısmı 15 yaş altındadır.

 

Su çiçeği hastalığının belirtileri nelerdir?

 

Su çiçeği hastalığı virüsü vücuda bulaştı andan itibaren 2 3 haftalık bir kuluçka süresi geçirir. 3 hafta itibariyle hastalık yavaş yavaş kendini göstermeye başlar. Öncesinde belirtileri grip gibidir. Sonrasında deride sivilceler ve yüksek ateşte kendini belli etmeye başlar. Çıkan bu sivilceler ilerleyen evrelerde kaşınır ve cilt üzerinde döküntüler gözlenir.  Oluşan bu döküntüler farklı boyutlarda ve aşırı derecede kaşındırıcı etki gösterir. Sivilcelerin içlerine zamanla sıvı dolar. Bu sıvılar bir hafta kadar süre içerisinde kabuklanır ve kurur. Bu sürenin sonunda bulaştırıcı özelliğini kaybedecektir. Bazen gözlerde ve ağzın iç kısmında döküntüler oluşabiliyor. Kaşıntı sebebi ile yaraların dağlara direksiyon kaplaması durumunda derede kalıcı izler oluşabilmektedir. Bu nedenle hastalık hafife alınmamalı ve son derece önem verilmelidir.

 

Su çiçeği hastalığı nasıl bulaşır?

 

Hastalık son derece bulaşıcıdır. Hastalığı oluşturan Varisella – zoster  Virüsü hava içerisinde canlı kalabilir. Canlı kalma süresi birkaç saat olsa da aynı ortam içerisinde bulunan kişilere bu şekilde rahatlıkla bulabilmektedir. Hastalık doğrudan sağlıklı kişiye temasla bulaşan bildiği gibi, Daha önceden hastalık virüsü Taşıyan kişinin hapşırması ya da öksürmesi sonucunda havaya yayılan virüs  maruz kalma şeklinde de bulaşabilmektedir. Bulaşma sonrasındaki ilk 4 gün içerisinde virüs üst solunum yolları ile lenf bezlerine yerleşir. Burada kendine bir zemin oluşturarak çoğalmaya başlar. Geçirdiği ilk haftanın sonucunda karaciğer ve dalak başta olmak üzere,  vücudun diğer organlarını da dağılır. Kuluçka süresinin bitimi ile beraber yerleştiği vücutta etkilerini göstermeye başlar. Yaklaşık 2 hafta sonra hastalığın bulaştığı kişide yüksek ateş, baş ağrıları, Karın ağrıları, halsizlik gibi belirtiler gözlemlemeye başlar.

 

Çekici Giyinmenin Sırları Nelerdir?

Previous article

Obezite nedir ve ülkemizde obezite sorunu ne seviyededir?

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir