Ana sayfa

Toplumuzdaki En Büyük Tabu Hangisidir?

tabu

Bekâret ve tabiki kızlık zarı konusu belki de toplumuzun sahip olduğu en büyük tabulardan birinci sırada gösterilebilmektedir. Bu konu özellikle bayanlar üzerinde baskılar oluşturmakta. Bir genelleme yaparsak toplumumuzdaki erkek ve kadınların çoğunluğunun kızlık zarının ve bekâretin önemine inandıklarını söyleyebiliriz. Ancak bu konu bazı erkekler için çok daha fazla önem taşımaktadır. Bu düşünce grubuna göre evliliğin ilk gecesinde mutlaka kan gelmelidir. Bu beklenti bazen hiç istenmeyen durumların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Pek çoğumuz haber bültenlerinde bu olumsuz haberlere tanık olmuşuzdur.

Dünya geneline bakacak olursak kızlık zarı ve bekâret oluşumunun yaşanılan coğrafyalara göre farklılıklara sahip olduğunu görebiliyoruz. Avrupa’nın ve Amerikan’ın bazı yerlerinde bu konu için çok büyük değerler yüklenmemiştir. Hatta bir takım yerlerde 18 yaşına gelen bayanların bakire kalmaları anormal olarak algılanmakta. Tüm bunlar bizlere yaşanılan çevredeki kültürün ve bakış açısının yaşantılar üzerindeki etkisini göstermektedir.

Anlaşılacağı üzere toplumuzda ve benzer toplumlarda bekâret ve kızlık zarı konusu büyük bir önem taşımaktadır. Durum bu şekilde olduğundan dolayı erkekler yetişkinlik dönemine adım atacağı zamanlarda karşı cinse teşvik edilirken, kadınlar ise baskı altına alınmaya çalışılmakta ve kendilerini evliliğe saklamaları istenmektedir. Yaşanan bu baskılar sonucunda ise bir takım sorunlar kendiliğinden ortaya çıkmakta.

Baskılar sonucunda psikolojik sorunlar oluşabiliyor

Kadınlar üzerine yapılan baskılar bazen onlarda psikolojik sorunlara yol açabilmektedir. Baskılar sonucunda bazı bayanlarda ilk gece korkuları görülebilmektedir. Bu durumun meydana gelmesindeki başlıca etkenlerden birisi de yanlış olarak dilden dile dolandırılan bilgiler.

Uzmanlara göre yanlış bilgilerden toplumun arındırılabilmesi için özellikle gençlere eğitimler verilmeli ve bu konuda bilinçlendirilmeliler.

Neden bakış açısı bölgeden bölgeye değişir?

Ülkemizde olaylara yaklaşım şekli coğrafyada coğrafyaya göre farklılık göstermekte. Bu durum esasında dünyanın pek çok bölgesinde bu şekildedir. Yani İzmir kızlık zarı konusuna bakış açısı ile ülkedeki farklı bir yörenin olaya bakış açısı arasında farklılıklar görünmesi gayet doğaldır. Temel sebep kişilerin yetiştirilme biçimleri, aldıkları eğitimler, çevreleriyle olan etkileşimler olarak tarif edilebilir.

 

 

 

 

 

Aktüel Ürün Katalogları

Previous article

İletişim Kurmada Sohbet Sitelerin Yeri

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir